Αρχείο μηνός Ιούλιος 2021

Παράταση αιτήσεων ένταξης και επικαιροποίησης στο Μητρώο Εκπαιδευτών Επαγγελματικής Κατάρτισης Δ.Ι.Ε.Κ.

Από τη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Δια Βίου Μάθησης και Νεολαίας ανακοινώθηκε ότι προθεσμία υποβολής αιτήσεων ένταξης και επικαιροποίησης στο μητρώο εκπαιδευτών επαγγελματικής κατάρτισης Δ.Ι.Ε.Κ. παρατείνεται μέχρι την Κυριακή 25/07/2021 και ώρα 20:00 μ.μ.

Συνεργασίες για πρακτική άσκηση α) σε Λογιστικό γραφείο β) σε καφέ-ουζερί

Σας ενημερώνουμε για τις παρακάτω δυνατότητες για συνεργασία στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης για όσους έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς το Β εξάμηνο σπουδών τους.

Α) Το Λογιστικό Γραφείο Δημητρίου Σπυρίδων το οποίο στεγάζεται στην Φλώρινα δύναται να απασχολήσει ένα (1) άτομο της ειδικότητας Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας για πρακτική άσκηση.
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στα τηλ: 2385101396, 6977509166 και στο e-mail: spyrdimi32@yahoo.gr

Β) Το καφέ – ουζερί Piazza Del Cafe το οποίο στεγάζεται στην Φλώρινα δύναται να απασχολήσει σπουδαστές για να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση.
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στo τηλ: 6987716631 και στο e-mail: spyrdimi32@yahoo.gr

Παράλληλο Μηχανογραφικό για εισαγωγή σε Δημόσιο Ι.Ε.Κ.

Σας ενημερώνουμε ότι άνοιξαν οι αιτήσεις των υποψηφίων για το παράλληλο μηχανογραφικό.
Στο σύστημα αυτό,

• οι υποψήφιοι που συμμετείχατε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2021
  • και οι τελειόφοιτοι που αποκτήσατε απολυτήριο Λυκείου το 2021, ανεξάρτητα από το αν συμμετείχατε ή όχι στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του ίδιου έτους,

μπορείτε να υποβάλετε ηλεκτρονικά το μηχανογραφικό δελτίο σας μέχρι την Τετάρτη 28 Ιουλίου 2021 και ώρα 23:59, για ειδικότητες σε Δημόσια Ι.Ε.Κ. που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ή το Υπουργείο Υγείας ή το Υπουργείο Τουρισμού ή τον Ο.Α.Ε.Δ. (Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων) και αφορούν στο Α’ εξάμηνο κατάρτισης χειμερινού εξαμήνου 2021.

Όσοι δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για εγγραφή σε Δ.Ι.Ε.Κ. του Υπουργείου Παιδείας, στην αντίστοιχη διαδικασία που γίνεται κάθε χρόνο το Σεπτέμβριο στο σύστημα Επιλογής Υποψηφίων Καταρτιζομένων σε Δ.Ι.Ε.Κ. του Υ.ΠΑΙ.Θ .

Οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων των Α.Ε.Ι. δεν μπορούν να υποβάλουν παράλληλο μηχανογραφικό, καθώς δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2021.

Οι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. που θέλουν να συνεχίσουν σε ειδικότητα ίδιου τομέα για την οποία υπάρχει αντιστοίχιση και μπορούν να εγγραφούν στο Γ’ εξάμηνο ΔΕΝ συμπληρώνουν παράλληλο μηχανογραφικό. Υποβάλλουν αίτηση απ’ ευθείας στο ΙΕΚ στο οποίο λειτουργεί σε Γ’ εξάμηνο η ειδικότητα που επιθυμούν. Οι ειδικότητες Γ’ εξαμήνου που παρέχουν τα Δ.Ι.Ε.Κ. του Υπουργείου Παιδείας την περίοδο 2021-2022 στο χειμερινό εξάμηνο είναι ΕΔΩ.

Εάν οι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. δεν επιθυμούν εγγραφή απευθείας στο Γ’ εξάμηνο συναφούς ειδικότητας, συνεχίζουν τη διαδικασία συμπλήρωσης Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για επιλογή σε Α’ εξάμηνο, σε οποιαδήποτε ειδικότητα επιθυμούν.

Λήξης Αιτήσεων και Επικαιροποίησης Μητρώου Εκπαιδευτών ΔΙΕΚ (Τρέχουσας Περιόδου)

Ανακοινώνεται ότι σύμφωνα με το έγγραφο Κ5/84775/13-07-2021 της Διεύθυνσης Εφαρμογής Επαγγελματικής Κατάρτισης της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Δια Βίου Μάθησης και Νεολαίας η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων ένταξης και επικαιροποίησης του Μητρώου Εκπαιδευτών Επαγγελματικής Κατάρτισης Δ.Ι.Ε.Κ. ορίζεται η 21η Ιουλίου 2021 και ώρα 15:00.

Θερινή Λειτουργία ΔΙΕΚ Φλώρινας

Σας ενημερώνουμε ότι το Δ.ΙΕΚ Φλώρινας από Τετάρτη 1 Ιουλίου 2021 και μέχρι 31 Αυγούστου 2021 θα λειτουργεί σε πρωινό ωράριο από 09:00 έως 16:00.
Οι ώρες εξυπηρέτησης κοινού είναι από τις 10:00πμ μέχρι τις 15:00μμ  υποχρεωτικά  κατόπιν ραντεβού τηρουμένων των υγειονομικών μέτρων.
Επίσης τα Δημόσια ΙΕΚ θα παραμείνουν κλειστά από 01/08/2021 έως και 15/08/2021.