Αρχείο μηνός Απρίλιος 2021

Συνεργασίες για Πρακτική Άσκηση α) πολυχώρο ψυχαγωγίας ΜΥΛΟΣ β) ξενοδοχεία Amilia Mare & Paradise Village

Σας ενημερώνουμε για τις παρακάτω δυνατότητες για συνεργασία στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης για όσους έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς το Β εξάμηνο σπουδών τους.

Α. Ο ιδιοκτήτης του ΜΥΛΟΥ, ενός πολυχώρου ψυχαγωγίας που βρίσκεται στη Φλώρινα μπορεί να δεχτεί άτομα για να κάνουν την πρακτική τους. Στο χώρο μπορούν να απασχοληθούν ειδικότητες σχετικές με εστίαση, καφέ και παιδότοπο.

Για περισσότερες πληροφορίες

Βασίλης Παρασκευαΐδης
Τηλ.: 6948526867
E-mail: basparas@gmail.com

Β. Τα ξενοδοχεία Amilia Mare & Paradise Village  για την σεζόν 2021,  αναζητούν τόσο σπουδαστές όσο και επαγγελματίες με όρεξη & καλές επικοινωνιακές δεξιότητες, οι οποίοι επιθυμούν να γίνουν μέλη μιας ανθρωποκεντρικής εταιρείας.

Οι διαθέσιμες θέσεις για το 2021 (περίοδος απασχόλησης: Μάιος-Σεπτέμβριος / Οκτώβριος) είναι οι ακόλουθες:

• Υποδοχή [οι υποψήφιοι θα πρέπει να μιλούν άπταιστα Αγγλικά συν μια από τις ακόλουθες γλώσσες  (Ρωσικά, Γερμανικά, Γαλλικά)]
  • Δημόσιες σχέσεις [οι υποψήφιοι θα πρέπει να μιλούν άπταιστα Αγγλικά συν μια από τις ακόλουθες γλώσσες  (ρωσικά, γερμανικά, γαλλικά)]
  • Β. Σερβιτόροι  [οι ιδανικοί υποψήφιοι πρέπει να μιλούν καλά αγγλικά. Η γνώση μιας επιπλέον από τις ακόλουθες γλώσσες θα εκτιμηθεί (ρωσικά, γερμανικά, γαλλικά)]
  • Hostess [οι ιδανικές υποψήφιες πρέπει να μιλούν καλά αγγλικά. Η γνώση μιας επιπλέον από τις ακόλουθες γλώσσες θα εκτιμηθεί (ρωσικά, γερμανικά, γαλλικά)]
  • Μάγειρες / Ζαχαροπλάστες  [οι ιδανικοί υποψήφιοι θα πρέπει να μιλούν καλά αγγλικά. Η γνώση μιας επιπλέον από τις ακόλουθες γλώσσες θα εκτιμηθεί (ρωσικά, γερμανικά, γαλλικά)]
  • Βοηθός Προϊσταμένης Ορόφων [οι ιδανικές υποψήφιες θα πρέπει να μιλούν καλά αγγλικά και να είναι εξοικειωμένες με τους Η/Υ]

Τι παρέχουμε

• Καλωσόρισμα νέων μαθητών – Ημέρα Προσανατολισμού στα ξενοδοχεία μας
  • Εκπαίδευση και δυνατότητα εναλλαγής θέσης εργασίας, δίπλα σε καταξιωμένους επαγγελματίες του χώρου
  •  Διαμονή σε δωμάτια προσωπικού
  • Σίτιση στο  εστιατόριο του προσωπικού
  • Δωρεάν Wi-Fi σε συγκεκριμένους χώρους
  • Αξιολόγηση στο τέλος του έτους
  • Στολή για όλες τις ειδικότητες (εξαιρούνται  Μάγειρες & Ζαχ/στες)
  • Προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης
  •  Ευχάριστο και φιλικό περιβάλλον

Για περισσότερες πληροφορίες

Ράνια Πάσσαρη
Τηλ.: 22410 54472
E-mail: hrmn@ten-sa.gr

Υποβολή αιτήσεων στο Μητρώο Εκπαιδευτών ΔΙΕΚ

Η Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης και Νεολαίας, ανακοίνωσε την έναρξη υποβολής αιτήσεων στο Μητρώο εκπαιδευτών ΔΙΕΚ. Σύμφωνα με αυτή, δίνεται η δυνατότητα σε νέους υποψήφιους εκπαιδευτές να υποβάλλουν αίτηση ένταξης στο Mητρώο. Επίσης, τα ήδη ενταγμένα μέλη του Μητρώου, έχουν τη δυνατότητα να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία της αίτησής τους.

Η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων ένταξης και επικαιροποίησης, θα ανακοινωθεί τουλάχιστον μία (1) εβδομάδα νωρίτερα.

Για να δείτε την πλήρη ανακοίνωση πατήστε
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΔΙΕΚ 2.

Εξετάσεις προόδου εαρινού εξαμήνου 2021Α

Από τη Δευτέρα, 19 Απριλίου 2021 μέχρι και την Παρασκευή, 23 Απριλίου 2021 θα διεξαχθούν οι εξετάσεις προόδου εαρινού εξαμήνου 2021Α, που αντιστοιχούν στο 40% της τελικής βαθμολογίας.
Δεδομένου ότι  η  διενέργεια  κάθε είδους εξετάσεων με φυσική παρουσία συνεχίζει να είναι σε αναστολή από τις 7 Νοεμβρίου 2020 η αξιολόγηση θα διενεργηθεί με εκπόνηση γραπτής εργασίας.

Τα θέματα των εργασιών θα αναρτηθούν στην πλατφόρμα Open eClass μέχρι την Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021 και η βαθμολόγηση τους θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021.

Συνεργασίες για Πρακτική Άσκηση σε ξενοδοχεία

Α. Το ξενοδοχείο Akrotiri Beach 4* στην Παλαιοκαστρίτσα, Κέρκυρα, εν όψει της καλοκαιρινής σεζόν 2021, επιθυμεί να εντάξει στο δυναμικό του εκπαιδευόμενους για την περαίωση της πρακτικής τους άσκησης στα εξής τμήματα:

1.    Επισιτιστικό τμήμα (Εστιατόρια, μπαρ, κουζίνα)
2.    Υπηρεσία Ορόφων (Housekeeping)
3.    Υποδοχή

Υπεύθυνος: Γιάννης Μουμούρης
Τηλ.: +30 6947029956
Email: moumouris.yiannis@gmail.com

Β. Το Daios Cove είναι ξενοδοχείο 5 αστέρων με συνεργασίες όπως του Alain Ducasse conseil. Βρισκόμαστε στη διαδικασία εύρεσης συνεργατών για πρακτική άσκηση. Συγκεκριμένα για 10 άτομα για το τμήμα της κουζίνας.

Υπεύθυνος: Βαλσαμάκης Παναγιώτης
Τηλ.: +30 2841062600
Email: chef@daioshotels.com

Γ. Ο όμιλος ξενοδοχείων Ionian Hotels ψάχνει για μαθητές στις θέσεις πρακτικής στις ειδικότητες

1. Τεχνικός Μαγειρικής τέχνης – Αρχιμάγειρας (chef) και
2. Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας

για τα ξενοδοχεία του σε Κέρκυρα και Ζάκυνθο.
Επικοινωνία και βιογραφικά στο amalia@ionian-hotels.com

Υπεύθυνος: Παναγιώτης Μπουρελάκης
Τηλ.: +302661093888
Email: amalia@ionian-hotels.com

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων: Άνοιξε η πλατφόρμα για τους Δικαιούχους της «Ψηφιακής Μέριμνας»

Από τη Δευτέρα, 5 Απριλίου 2021, ξεκινούν να υποβάλλουν αιτήσεις επιχορήγησης οι δικαιούχοι του Α’ Κύκλου του προγράμματος «Ψηφιακή Μέριμνα», μέσω ειδικά διαμορφωμένης ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Δικαιούχοι του προγράμματος είναι οι οικογένειες με ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα έως 6.000 ευρώ, οι οποίες δικαιούνται να λάβουν επιταγή 200 ευρώ για κάθε εξαρτώμενο τέκνο ηλικίας από 4 έως 24 ετών, το οποίο φοιτά σε δημόσια εκπαιδευτική δομή στην Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα